سفارش داروهای طب اسلامی

احادیث طب اسلامی از دیدگاه آیت الله تبریزیان

احادیث طب اسلامی از دیدگاه آیت الله تبریزیان

۵.۰ rating based on ۱,۲۳۴ ratings

بیماری ها و مشکلات جسمی و روحی بشر را به مسیر راه های درمانی این بیماری ها می کشاند، از جمله های طب های پرهیاهوی روزگار ما طب اسلامی است که در این مطلب احادیث طب اسلامی از دیدگاه آیت الله تبریزیان را برای شما بیان خواهیم کرد که این محقق گرانقدر پس از عمری تحقیق و بررسی به این مسائل می پردازد، متون ذیل برگرفته از دروس خارج طب اسلامی ایشان مورخ 1393/10/28 می باشد:

احادیث طب اسلامی از دیدگاه آیت الله تبریزیان

اسلام یک طب کامل و وافی دارد، آنچه که بنده در شروع کار فیش برداری کردم، چیزی در حدود ده الی یازده هزار روایت طبی بود که جمع کردم و بعد وقتی این کتاب را نوشتم و چاپ شد، نگاهی به پاورقی اش کردم، دیدم بیشتر این روایات از کتاب کافی و دیگر کتاب های معتبر است.

این شبهه بوده که طب اسلامی روایاتش ضعیف است و کتاب هایی که متضمن این طب است ،کتاب های غیر معتبری است. ولی وقتی بنده یک دقتی به هفت بند پاورقی این کتاب کردم، خودم متعجب شدم که، بیشتر این روایات از معتبرترین کتاب های شیعه هست. 

در هر صورت از کلام من این معنا هم استفاده می شود که طب اسلامی یک طب مستقل، و نیازی به دیگر طب ها ندارد.

احادیث طب اسلامی از دیدگاه آیت الله تبریزیان, طب سنتی, سایت ایت الله تبریزیان, داروی های استاد تبریزیان, روایات طب اسلامی, احادیث طبی, طبیب هندی و امام صادق علیه السلام,

سوال طبیب هندی و پاسخ امام صادق سلام الله علیه احادیث طب اسلامی از دیدگاه آیت الله تبریزیان

روایت است که یک طبیب هندی در حضور منصور دوانیقی کتاب های طب می خواند و امام صادق (علیه السلام) هم حاضر بودند و گوش می دادند، بعدش این طبیب هندی به امام صادق (علیه السلام) عرض کرد: «یا أبا عبد الله أترید مما معی شیئا قال لا فإن معی ما هو خیر مما معک قال وما هو؟ قال اداوی الحار بالبارد والبارد بالحار والرطب بالیابس والیابس بالرطب وأرد الامر کله إلى الله عزوجل واستعمل ماقاله رسول الله صلى الله علیه وآله واعلم ان المعده بیت الداء و اعود البدن ما اعتاد فقال الهندی. وهل الطب إلا هذا؟ فقال الصادق علیه السلام أفترانی من کتب الطب اخذت قال نعم قال لا والله ما أخذت إلا عن الله سبحانه»[1]

یعنی «اى ابوعبد اللّه ! آیا از آنچه همراه دارم ، چیزى مى خواهى؟ فرمود : «نه ؛ برتر از آنچه تو همراه دارى ، به همراه دارم» . پرسید : آن چیست؟ فرمود : «گرم را به سرد ، سرد را به گرم ، خشک را به تَر ، و تَر را به خشک درمان مى کنم و کار را یکسره به خداوند ، باز مى گردانم و آنچه را پیامبر خدا فرموده است ، به کار مى گیرم و مى دانم که معده ، خانه همه دردها ، و پرهیز ، یگانه درمان است و بدن را بر همانچه بدان خو گرفته ، وا مى دارم» . مرد هندى گفت : آیا طب ، چیزى جز این است؟ امام صادق علیه السلام پرسید : «آیا گمان مى کنى از کتاب هاى طب ، چیزى فرا گرفته ام؟» . گفت : آرى . فرمود : «به خداوند سوگند ، نه. جز از خداوند سبحان نگرفته ام.»

توضیح حدیث

این کلمه «لا»که امام صادق (علیه السلام) به طبیب هندی، – وقتی درخواست آموزش طب به حضرت را داد – فرمودند، با اینکه این طبیب هندی خیلی هم مهارت داشت و طبیبی هست که طبیب مخصوص منصور(هارون) است، معنای زیادی دارد، دارای درس است. یعنی طب اسلامی مستقلا وجود دارد و با وجود این طب، ما نیاز به طب دیگری نداریم، طب اسلامی کافی است. این نکته اول بود. اعلام وجود همچنین طبی هست و این طب با طب سنتی، طب شیمیایی، طب هندی، چینی و با طب یهودی و طب های دیگر تفاوت دارد. یک طب مستقل است و فندانسیون خاص خودش را دارد، اسکلت و فلسفه خودش را دارد.

بیان علت و فلسفه بیماریها، امتیاز مهم طب اسلامی احادیث طب اسلامی از دیدگاه آیت الله تبریزیان

یکی از امتیازاتش این است که فلسفه ی طب را بیان می کند، فلسفه بیماری را بیان می کند. در هیچ مکتب طبی ای نیست. در طب شیمیایی می دانند که، کسی که سرش درد می کند، استامینوفن برایش خوب است. اما فلسفه ی بیماری را نمی دانند . فلسفه ی دارو و درمان و مکانیزم آن ها را نمی دانند. طب اسلامی همه ی این ها را بیان می کند. امتیازات دیگری نیز دارد.

این طب، طبی مستقل به نام طب اسلامی وجود دارد وهیچ ارتباطی با طب دیگر ندارد. طب کافی و وافی و متلع به مکتب ماست. الان در دنیا تا حدودی از این طب استفاده می کنند و دنیا به سمت طب اسلامی پیشرفت می کند و سزاوار نیست دیگران از ما، در این طب سبقت بگیرند. و روزی به ما، این طب را بیاموزند.

منبع:

  1. علل الشرائع، شیخ صدوق، ج1، ص99.
سلامت نویس وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *