سفارش داروهای طب اسلامی

اهمیت سرمه در احادیث طبی

اهمیت سرمه در احادیث طبی

۵.۰ rating based on ۱,۲۳۴ ratings

متون ذیل پیرامون اهمیت سرمه در احادیث طبی می باشد که برگرفته از سلسله دروس طب اسلامی آیت الله تبریزیان مورخ 1394/02/16 می باشد:

اگر مردم سرمه بکشیند دیگر عینکی وجود نخواهد داشت!

پیامبر(صلی الله علیه و آله) سرمه دان خود را در سفر و در حضر، از خود جدا نمی‌کرد. امروزه کمتر کسی است که سرمه دان را همراه خود داشته باشد. اهمیت سرمه در احادیث طبی

سرمه دان همیشه باید همراه باشد، سنت سرمه کشیدن باید احیاء بشود هرچند امکان دارد مورد تمسخر واقع شویم زیرا فوائد زیادی دارد. اگر مردم سرمه بکشند دیگر یک نفر عینکی نخواهد بود.

در روایت آمده است: اهمیت سرمه در احادیث طبی

وَ کَانَ ص لَا یُفَارِقُهُ فِی أَسْفَارِهِ قَارُورَهُ الدُّهْنِ‌ وَ الْمُکْحُلَهُ وَ الْمِقْرَاضُ وَ الْمِسْوَاکُ وَ الْمُشْط[1]

یعنی هیچگاه در سفر، شیشه‌ی روغن، سرمه دان، قیچی، مسواک و عطر، از پیامبر(صلی الله علیه و آله) جدا نمی‌شد. 

سرمه دان امام رضا سلام الله علیه چگونه بوده است؟ اهمیت سرمه در احادیث طبی

در روایت آمده: «أرانی أبو الحسن علیه السلام میلا من حدید و مکحله من عظام فقال: هذا کان لأبی الحسن فاکتحل به»[2] 

ترجمه روایت:
«امام رضا (سلام الله علیه) به من نشان داد یک میلی از آهن و سرمه‌دانی از استخوان، و فرمودند این سرمه‌دان امام کاظم (سلام الله علیه) بوده، با آن سرمه بکش.»

سرمه دان حضرت رضا علیه السلام, ایت الله تبریزیان, خرید سرمه دان, فوائد سرمه, خواص سرمه, طب اسلامی, اهمیت سرمه در احادیث طبی

تشریح روایت سرمه دان حضرت رضا علیه السلام

در این روایت اشاره شده که میل از جنس آهن بوده و در حالی که در روایات دیگر آهن به عنوان رجس و آلودگی معرفی شده، این احتمال وجود دارد که منظور فلز بوده و یا می‌توان گفت که استفاده از آهن به عنوان ظزف غذا و چیزی که با خوردنی در ارتباط باشد اشکال دارد و استفاده از آن به عنوان میل برای سرمه کشیدن اشکال ندارد، البته بهتر است که از میل برنجی استفاده شود.

بعضی با سوزاندن مغزهای روغنی سرمه می‌سازند، چون این نوع سرمه حاوی روغن سوخته است می‌تواند موجب بسته شدن مجرای اشک شود و ضرر دارد.

منبع: 

  1. مکارم الاخلاق، طبرسی، ص35.
  2. الاصول من الکافی، شیخ کلینی، ج۶، ص۴۹۴.
سلامت نویس وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *