سفارش داروهای طب اسلامی

خواص و فوائد روغن زیتون برای یک عمر زندگی

خواص و فوائد روغن زیتون برای یک عمر زندگی

۵.۰ rating based on ۱,۲۳۴ ratings

بیانات آیت الله تبریزیان پیرامون ” خواص و فوائد روغن زیتون برای یک عمر زندگی ” در سلسله دروس طب اسلامی خود مورخ 96/02/23 بشرح ذیل می باشد:

زیت به معنای روغن زیتون است. روغن زیتون تاکید شده است و به عنوان «ادام» مطرح شده است. یعنی غذایی است که با نان خورده می‌شود.

روغن زیتون در قرآن هم ذکر شده است:

﴿ وَ شَجَرَهً تَخْرُجُ مِنْ طُورِ سَیْناءَ تَنْبُتُ بِالدُّهْنِ وَ صِبْغٍ لِلْآکِلین‌﴾[11]

یعنی و (نیز) درختى را که از طور سینا مى‌روید [درخت زیتون‌]، و از آن روغن و «نان خورش» براى خورندگان فراهم مى‌گردد (آفریدیم)

بله، بعید نیست که میل معنوی را زیاد کند.

در روایت آمده است:

کَانَتْ قُوتُ‌ رَسُولِ‌ اللَّهِ‌ ص الشَّعِیرَ وَ حَلْوَاهُ التَّمْرَ وَ إِدَامُهُ الزَّیْت‌[12]

یعنی نان پیامبر صلی الله علیه و آله جو و شیرینی او خرما و خورشت او روغن زیتون بوده است.

پیامبر صلی الله علیه و آله نان جو را با روغن زیتون می‌خورد. خواص و فوائد روغن زیتون برای یک عمر زندگی

روایات در این زمینه متعدد است.

در روایت دیگر آمده است:

کُلُوا الزَّیْتَ‌ وَ ادَّهِنُوا بِالزَّیْتِ فَإِنَّهُ‌ مِنْ شَجَرَهٍ مُبارَکَهٍ.[13]

یعنی روغن زیتون بخورید و با آن روغن مالی کنید زیرا از درخت مبارکی است.

بنابراین روغن زیتون برای مالیدن بدن خوب است زیرا در قرآن آمده است:

﴿ وَ شَجَرَهً تَخْرُجُ مِنْ طُورِ سَیْناءَ تَنْبُتُ بِالدُّهْنِ وَ صِبْغٍ لِلْآکِلین‌﴾[14]

یعنی و (نیز) درختى را که از طور سینا مى‌روید [درخت زیتون‌]، و از آن روغن و «نان خورش» براى خورندگان فراهم مى‌گردد (آفریدیم)

بنابراین خداوند و پیامبر صلی الله علیه و آله روغن مالی را سفارش کردند ولی امروزه کسی روغن مالی نمی‌کند. خواص و فوائد روغن زیتون برای یک عمر زندگی

خواهیم خواند که روغن مالی آداب و روشی دارد. اول سر بعد سبیل و بعد محاسن باید روغن مالی بشود.

در روایات آمده است که قبل از حمام کل بدن را روغن مالی کنید.

خواص زیتون تلخ, مضرات زیتون, خواص زیتون سبز برای لاغری, خواص زیتون شور, خواص زیتون برای معده, تحقیق درباره زیتون, خواص زیتون در بدنسازی, طبع زیتون, مضرات روغن زیتون, طریقه مصرف روغن زیتون, خواص روغن زیتون مالیدنی, خواص روغن زیتون برای روده, خواص روغن زیتون برای واژن, فواید روغن زیتون برای پوست, گلاب و روغن زیتون برای پوست, فواید روغن زیتون در ناف, طب اسلامی, ایت الله تبریزیان, آیت الله تبریزیان, فروشگاه طب اسلامی, سایت طب اسلامی, سایت ایت الله تبریزیان,

روغن زیتون کلسترول خون را زیاد نمی‌کند. خواص و فوائد روغن زیتون برای یک عمر زندگی

اگر با خوردن روغن شحم کلسترول افراد بالا برود یا در خوردن روغن شحم زیاده روی کرده اند و یا در کنار آن از روغن های دیگری نیز استفاده کرده اند.

ما آیه های قرآن را می‌خوانیم ولی از کنار آن رد می‌شویم، وقتی خداوند در قرآن فرموده است زیتون درخت مبارکی است، حتما مبارک است و منافع زیادی دارد.

در روایت دیگر آمده است:

الزَّیْتُ دُهْنُ‌ الْأَبْرَارِ وَ إِدَامُ الْأَخْیَارِ بُورِکَ فِیهِ مُقْبِلًا وَ بُورِکَ فِیهِ مُدْبِراً انْغَمَسَ بِالْقُدْسِ مَرَّتَیْنِ.[15]

یعنی روغن زیتون روغن مالی نیکان است و خورشت افراد برکزیده است و در اول و آخر فصل برکت دارد و دو بار در قدس(پاکی) غوطه ور شده است.

برای کل گیاهان آمده است که در اول فصل خورده شود و در آخر فصل خورده نشود. گیاهان در اول فصل درمان است و در آخر فصل بیماری زا است غیر از زیتون که هم در اول فصل و هم در آخر فصل مبارک است.

می‌شود استفاده کرد زیتون اگر تازه و کهنه باشد مبارک است و اگر روغن زیتون از زیتون تازه و کهنه تهیه بشود مبارک است. بنابراین زیتون و روغن زیتون در هر حال مبارک است.

بله روغن زیتون عتیق و کهنه ارزشش بیشتر است.

روغن زیتون ماندگاری زیاد دارد و اصلا خراب نمی‌شود. خواص و فوائد روغن زیتون برای یک عمر زندگی

ادَّهِنُوا بِالزَّیْتِ‌ وَ أْتَدِمُوا بِهِ فَإِنَّهُ دُهْنَهُ الْأَخْیَارِ وَ إِدَامُ الْمُصْطَفَیْنَ مُسِحَتْ بِالْقُدْسِ مَرَّتَیْنِ بُورِکَتْ مُقْبِلَهً وَ بُورِکَتْ مُدْبِرَهً لَا یَضُرُّ مَعَهَا دَاء[16]

یعنی حضرت امیر صلی الله علیه و آله فرمود با روغن زیتون روغن مالی کنید و آن را به عنوان خورشت بگیرید زیرا روغن مالی اخیار و خورشت برکزیدگان است و دو بار در قدس(پاکی) شناور شده است و در اول و آخر فصل مبارک است و هیچ بیماری با آن آسیب نمی‌زند.

تمام انواع زیتون ها مشمول این روایات هستند.

دو بار غوطه ور شدن در قدس و پاکی نشان از نهایت پاکی آن است و اصلا ضرری ندارد. امروزه هم علم جدید اثبات کرده است که تمام روغن زیتون جذب بدن می‌شود و چیز مضری از آن باقی نمی‌ماند.

نه زیتون لاغر کننده نیست و ظاهرا روغن زیتون متعادل کننده‌ی طبع است.

﴿شَجَرَهٍ مُبارَکَهٍ زَیْتُونَهٍ لا شَرْقِیَّهٍ وَ لا غَرْبِیَّهٍ﴾[17] خواص و فوائد روغن زیتون برای یک عمر زندگی

یعنی درخت پربرکت زیتونى که نه شرقى است و نه غربى‌

«نه شرقی و نه غربی است» یعنی آفتاب روی درخت زیتون یکسان می‌تابد. بعضی درختان فقط صبح یا فقط بعد از ظهر آفتاب دارند ولی روی روغن زیتون هم صبح و هم عصر آفتاب می‌خورد.

شاید پاکی به معنای محفوظ بودن از چیزهای بد، آلودگی ها و میکروب و ویروس و شیطان باشد. بله شاید سم پاشی هم اثر نکند. نه فقط آسیبی ندارد بلکه آسیب را دور می‌کند.

خواص زیتون تلخ, مضرات زیتون, خواص زیتون سبز برای لاغری, خواص زیتون شور, خواص زیتون برای معده, تحقیق درباره زیتون, خواص زیتون در بدنسازی, طبع زیتون, مضرات روغن زیتون, طریقه مصرف روغن زیتون, خواص روغن زیتون مالیدنی, خواص روغن زیتون برای روده, خواص روغن زیتون برای واژن, فواید روغن زیتون برای پوست, گلاب و روغن زیتون برای پوست, فواید روغن زیتون در ناف, طب اسلامی, ایت الله تبریزیان, آیت الله تبریزیان, فروشگاه طب اسلامی, سایت طب اسلامی, سایت ایت الله تبریزیان,

در وصیت پیامبر صلی الله علیه و آله به حضرت امیر سلام الله علیه آمده است: خواص و فوائد روغن زیتون برای یک عمر زندگی

یَا عَلِیُ‌ کُلِ‌ الزَّیْتَ وَ ادَّهِنْ بِهِ فَإِنَّهُ مَنْ أَکَلَ الزَّیْتَ وَ ادَّهِنْ بِهِ لَمْ یَقْرَبْهُ الشَّیْطَانُ أَرْبَعِینَ یَوْما[18]

یعنی ای علی روغن زیتون بخور و با آن رون مالی کن زیرا کسی که روغن زیتون بخورد و با آن روغن مالی کند شیطان چهل روز نزدیک او نمی‌شود.

ما شیطان را به میکروب و ویروس تفسیر می‌کنیم و این نیاز به آزمایش و بررسی دارد. این یعنی انسان با خوردن و مالیدن روغن زیتون تا چهل روز بیمار نمی‌شود.

هم خداوند و هم پیامبر صلی الله علیه و آله و هم حضرت امیر سلام الله علیه سفارش به استفاده از روغن زیتون کرده اند و سفارش خاص پیامبر صلی الله علیه و آله به حضرت علی سلام الله علیه هم استفاده از روغن زیتون است با این حال مومن نباید از روغن زیتون غافل باشد.

روغن زیتون شیطان را به هر دو معنا از انسان دور می‌کند یعنی هم او را بیمار نمی‌کند و هم انسان را گمراه نمی‌کند و این معنای پاکی روغن زیتون است.

روغن زیتون هم پاک از عوامل بیماری است و هم از گمراهی پاک است. خواص و فوائد روغن زیتون برای یک عمر زندگی

بله، قدر متیقن این است که برای به دست آوردن این خاصیت هم روغن زیتون بخوریم و هم به بدن بمالیم. خواص و فوائد روغن زیتون برای یک عمر زندگی

می‌توانیم بگوییم اگر روغن زیتون بمالد، میکروب روی بدن او نمی‌نشیند و اگر روغن زیتون بخورد، میکروب وارد بدن او نمی‌شود.

بله با استناد به همین روایات روغن زیتون برای عفونت های پوستی هم مناسب دانستیم به همین جهت ما برای مصارف بیرونی بدن یعنی برای روغن مالی، روغن بنفشه‌ی پایه‌ی زیتون باشد ولی برای استفاده‌ی درونی روایت داریم پیامبر صلی الله علیه و آله وقتی سردرد و یا مشکلی در سر پیدا می‌کردند، روغن کنجد درون بینی می‌ریختند به همین جهت گفته ایم استفاده‌ی درونی باید روغن کنجد باشد.

منابع: 

  1. سوره مومنون، آیه20.
  2. مکارم الاخلاق، طبرسی، ص154.
  3.  الکافی، کلینی، ج6، ص331، ط اسلامیه.
  4. سوره مومنون، آیه20.
  5. الکافی، کلینی، ج6، ص332، ط اسلامیه.
  6. الکافی، کلینی، ج6، ص331، ط اسلامیه.
  7. سوره نور، آیه35.
  8. المحاسن، برقی، ج2، ص485.
سلامت نویس وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *