سفارش داروهای طب اسلامی

درمان قساوت قلب با عدس و زیبایی صورت با سویق عدس

درمان قساوت قلب با عدس و زیبایی صورت با سویق عدس

۵.۰ rating based on ۱,۲۳۴ ratings

بیانات آیت الله تبریزیان پیرامون ” درمان قساوت قلب با عدس و زیبایی صورت با سویق عدس ” در سلسله دروس طب اسلامی خود مورخ 96/02/25 به شرح ذیل می باشد:

غذاهای مقدس در طب اسلامی 

بعضی از غذاها مبارک و مقدس است که یکی از این غذاها روغن زیتون است.

در روایت آمده است:

الزَّیْتُ دُهْنُ الْأَبْرَارِ وَ إِدَامُ الْأَخْیَارِ بُورِکَ فِیهِ مُقْبِلًا وَ بُورِکَ فِیهِ مُدْبِراً انْغَمَسَ فِی‌ الْقُدْسِ‌ مَرَّتَیْن‌[1]

یعی …. روغن زیتون در پاکی دو مرتبه غوطه ور شده است.

سرکه هم مقدس است. سومین غذایی که مقدس است، عدس است. درمان قساوت قلب با عدس و زیبایی صورت با سویق عدس

این سه غذا با گناه نکردن و ایمان و معرفت و امثال آن ارتباط دارند.

برخی فوائد عدس در روایات طب اسلامی 

خاصیت عدس رقیق کردن و نازک کردن قلب است. انسان زود تحت تاثیر قرار می‌گیرد و برای دیگران زود ناراحت می‌شود. خاصیت دیگر عدس زیاد کردن اشک چشم است.

در روایات آمده است که انبیاء برای برکت عدس و شخصی که عدس می‌خورد دعا کرده اند.

در روایت آمده است:

عَلَیْکُمْ بِالْعَدَسِ فَإِنَّهُ مُبَارَکٌ وَ مُقَدَّسٌ- وَ إِنَّهُ یُرِقُّ الْقَلْبَ وَ یُکْثِرُ الدَّمْعَهَ- وَ إِنَّهُ قَدْ بَارَکَ فِیهِ سَبْعُونَ‌ نَبِیّاً- آخِرُهُمْ‌ عِیسَى ابْنُ مَرْیَم‌[2]

یعنی … هفتاد پیامبر عدس را مبارک کردند و برای برکت عدس دعا کردند

در سفارش پیامبر صلی الله علیه و آله به حضرت علی سلام الله علیه آمده است: درمان قساوت قلب با عدس و زیبایی صورت با سویق عدس

یَا عَلِیُّ کُلِ الْعَدَسَ فَإِنَّهُ‌ مُبَارَکٌ‌ مُقَدَّسٌ‌ وَ هُوَ یُرِقُّ الْقَلْبَ وَ یُکْثِرُ الدَّمْعَهَ وَ إِنَّهُ بَارَکَ عَلَیْهِ سَبْعُونَ نَبِیّا[3]

یعنی ای علی عدس بخور و قلب را رقیق می‌کند و اشک چشم را زیاد می‌کند و هفتاد پیامبر برای عدس برکت خواستند.

به دلیل اینکه عدس اشک چشم را زیاد می‌کند، سفارش می‌کنند در عاشورا عدس زیاد بخورید.

از این روایت استفاده می‌شود، قساوت قلب و بی رحمی قلب یک بیماری مادی است و برای همان عضو است به همین جهت درمان آن مادی است که همان عدس است.

اگر قساوت قلب معنوی بود با معنویات مانند ذکر و دعا برطرف می‌شد بنابراین به نظر می‌رسد قساوت اختلالی است که در قلب تپنده به وجود می‌آید و در قلب نفسانی و باطنی به وجود نمی‌آید و عدس که مادی است قلب مادی را اصلاح می‌کند.

عدس نمی‌تواند باطن انسان را درست کند زیرا با هم سنخیت ندارند بلکه چیزهای دیگری مانند موعظه و دعا و قرآن ممکن است باطن را درست کند.

اعتقاد بنده این است که بیشتر بیماری های روحی و روانی از سنخ بیماری های مادی هستند و یکی هستند و از یک سنخ هستند. درست است علماء دو علم اخلاق و طب را از هم جدا کرده اند ولی اعتقاد دارم این دو در ارتباط هستند و همه مادی هستند.

غذا در اخلاقیات نقش دارد، حتی هوا در اخلاق انسان تاثیر دارد و انسان عصبانی و بدخلق می‌شود. درمان قساوت قلب با عدس و زیبایی صورت با سویق عدس

بله شیطان میکروب است و در جلد اول با ده ها دلیل ثابت کرده ایم. عقل هم مادی است و حتی روح هم مادی است زیرا اگر مادی نباشد سنخیتی با بدن انسان ندارد.

آیا روح مجرد است؟ نظر فلاسفه در این باره چیست؟

گفته می‌شود روح مجرد است ولی حقیقت ندارد. مجرد است یعنی نه مکان دارد و نه زمان ولی در بدن انسان است. مگر روح در چهار ماهگی وارد بدن انسان نمی‌شود؟ مگر روح از بدن خارج نمی‌شود؟ بنابراین روح مجرد نیست زیرا مجرد مکان ندارد.

بله روح بخاری است، حتی اگر نوری هم باشد مادی است و مجرد نیست.

در کتاب «عجائب و اسرار خلقت» آمده است که از روایات استفاده می‌شود روح هم مرگ دارد و در یک زمان معلوم می‌میرد و روح هم اجل دارد و ممکن است هزاران سال بعد از بدن بمیرد.

روح ولوج در بدن کرده است و چیزی که مکان داشته باشد، مجرد نیست.

کسی که گناه می‌کند در قلب او یک نقطه‌ی سیاه به وجود می‌آید. نقطه‌ی سیاه داشتن در روح معنا ندارد. به همین جهت به کتاب «بحارالانوار» مراجعه کنید و علامه مجلسی که خبره در این کار است می‌گوید تمام روایات دال بر این است که روح مجرد نیست و مادی است.

فقط فلاسفه می‌گویند روح مجرد است ولی روایات می‌فرمایند روح مجرد نیست. مگر اینکه فلاسفه بگویند روح در بدن نیست زیرا روح اگر مجرد باشد نمی‌تواند محکوم به مکان باشد.

اصل قضیه این است: درمان قساوت قلب با عدس و زیبایی صورت با سویق عدس

إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى أَحَدٌ وَاحِدٌ، تَفَرَّدَ فِی وَحْدَانِیَّتِهِ، ثُمَّ تَکَلَّمَ بِکَلِمَهٍ فَصَارَتْ‌ نُوراً، ثُمَّ خَلَقَ مِنْ ذَلِکَ النُّورِ مُحَمَّداً ص وَ خَلَقَنِی وَ ذُرِّیَّتِی، ثُمَّ تَکَلَّمَ بِکَلِمَهٍ فَصَارَتْ رُوحاً فَأَسْکَنَهُ اللَّهُ فِی ذَلِکَ النُّورِ وَ أَسْکَنَهُ فِی أَبْدَانِنَا، فَنَحْنُ رُوحُ اللَّهِ وَ کَلِمَاتُهُ، فَبِنَا احْتَجَّ عَلَى خَلْقِهِ‌، فَمَا زِلْنَا فِی ظُلَّهٍ خَضْرَاءَ حَیْثُ لَا شَمْسَ وَ لَا قَمَرَ، وَ لَا لَیْلَ وَ لَا نَهَارَ، وَ لَا عَیْنَ تَطْرِفُ، نَعْبُدُهُ وَ نُقَدِّسُهُ وَ نُسَبِّحُهُ، وَ ذَلِکَ قَبْلَ أَنْ یَخْلُقَ الْخَلْقَ.[4]

یعنی … خداوند کلمه ای گفت و نور شد و از این نور پیامبر صلی الله علیه و آله و روح خلق شد

همه از سنخ «کلمه» هستند و کلمه هم مادی است.

در قرآن آمده است:

﴿إِنَّما أَمْرُهُ إِذا أَرادَ شَیْئاً أَنْ یَقُولَ لَهُ کُنْ فَیَکُون‌﴾[5]

یعنی فرمان او چنین است که هر گاه چیزى را اراده کند، تنها به آن مى‌گوید: «موجود باش!»، آن نیز بى‌درنگ موجود مى‌شود

همه هستی مانند روح و ملائکه و فرشتگان همه به سبب کلمه است و «کلمه» هم مادی است زیرا در روایت فرمود کلمه نور شد و نور هم مادی است. کلمه باید مادی باشد و اگر مادی نباشد کلمه نیست.

خداوند مجرد است و فقط خداوند مجرد است.

ادله ای دارد که روح هم مانند خود بدن می‌میرد. مجرد نمی‌میرد. ماده محکوم به زمان است و مکان هم باید داشته باشد.

مخلوق ماده است و ماده یعنی سه بعد به علاوه‌ی زمان و مکان دارد به همین جهت روح و بدن در یکدیگر تاثیر می‌گذارند ولی یکی خیلی سنگین و دیگری سبک است. فرکانس یکی کوتاه و دیگری بلند است.

همه‌ی هستی از موج و فرکانس است زیرا در روایت آمد که خداوند تکلم کرد و نور به وجود آمد.

اننگشت روح دارد و اگر آن را قطع کنید بی جان می‌شود.

روح غذا هم می‌خورد زیرا در قرآن آمده است:

﴿ً وَ لَهُمْ رِزْقُهُمْ فیها بُکْرَهً وَ عَشِیًّا﴾[6] درمان قساوت قلب با عدس و زیبایی صورت با سویق عدس

یعنی و هر صبح و شام، روزى آنان در بهشت مقرّر است.

روح در برزخ که در همین زمین است روزی می‌خورد.

نسخه طبی پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله برای درمان قساوت قلب

در روایت آمده است:

شَکَا رَجُلٌ إِلَى النَّبِیِّ ص قَسَاوَهَ الْقَلْبِ فَقَالَ لَهُ عَلَیْکَ‌ بِالْعَدَسِ‌ فَإِنَّهُ یُرِقُّ الْقَلْبَ وَ یُسْرِعُ الدَّمْعَهَ وَ قَدْ بَارَکَ عَلَیْهِ سَبْعُونَ نَبِیّا[7]

یعنی مردی به پیامبر صلی الله علیه و آله از قساوت قلب شکایت کرد فرمود برتو باد عدس زیرا قلب را نازک می‌کند و اشک را سرعت می‌بخشد

این روایت به صراحت می‌فرماید که قساوت قلب مادی است زیرا با ماده برطرف می‌شود زیرا اگر قساوت قلب مادی نبود سنخیت نداشت و اثری اتفاق نمی‌افتاد.

سوداء قساوت نمی‌آورد بلکه دم است که قساوت می‌آورد.

اینکه در روایت آمده است:

فَإِنْ مَالَتْ‌ بِهِ‌ الْیُبُوسَهُ کَانَ عَزْمُهُ الْقَسْوَه[8] درمان قساوت قلب با عدس و زیبایی صورت با سویق عدس

یعنی اگر مایل به خشکی شود با قساوت اراده می‌کند

این روایت برای صفراء است.

عدس رطوبت را از بدن خارج می‌کند و خشک می‌کند.

أَنَّ بَعْضَ أَنْبِیَاءِ بَنِی إِسْرَائِیلَ شَکَا إِلَى اللَّهِ تَعَالَى قَسْوَهَ الْقَلْبِ‌ وَ قِلَّهَ الدَّمْعَهِ فَأَوْحَى اللَّهُ إِلَیْهِ أَنْ کُلِ الْعَدَسَ فَأَکَلَ الْعَدَسَ فَرَقَّ قَلْبُهُ وَ کَثُرَتْ دَمْعَتُه‌[9]

یعنی یکی از انبیاء الاهی به خداوند از قساوت قلب و کم بودن اشک شکایت کرد خداوند به او وحی کرد عدس بخور و او عدس خورد و قلبش نازک شد و اشکش زیاد شد.

معلوم نیست رقیق در مقابل خشکی باشد. رقیق به معنای دل نازکی است و ارتباطی به یبوست و خشکی ندارد.

افرادی که دارای خشکی چشم هستند و مجبور به استفاده از اشک مصنوعی هستند باید عدس یا سویق عدس بخورند.

در روایتی آمده است: درمان قساوت قلب با عدس و زیبایی صورت با سویق عدس

أَکَلْتُ عِنْدَ أَبِی عَبْدِ اللَّه‌ ع مَرَقَهً بِعَدَسٍ‌ فَقُلْتُ جُعِلْتُ فِدَاکَ إِنَّ هَؤُلَاءِ یَقُولُونَ إِنَّ الْعَدَسَ‌ قَدَّسَ عَلَیْهِ ثَمَانُونَ نَبِیّاً قَالَ کَذَبُوا لَا وَ اللَّهِ وَ لَا عِشْرُونَ نَبِیّاً.[10]

یعنی نزد امام صادق سلام الله علیه خورشت عدس خوردم عرض کردم فدایت شوم اهل سنت می‌گویند هشتاد پیامبر صلی الله علیه و آله عدس را تقدیس کرده اند فرمود دروغ گفتند به خدا بیست نبی هم عدس را تقدیس نکردند.

یک روایت در عیون الاخبار تالیف شیخ صدوق، و دو روایت در المحاسن می‌فرمایند پیامبران عدس را مقدس داده اند ولی این روایت می‌فرماید این مطلب برای عامه است.

جمع روایی این است که اگرچه این روایت در کتاب «الکافی» است ولی «محمد بن فیض» که در سند روایت است و کسی که از او نقل می‌کند توثیق نشده است.

تمام روایات ضعیف هستند و نیازی نیست بین روایات ضعیف جمع کنیم.

اگر در روایات دقت کنیم در سه روایت نخست پیامبران عدس را مبارک دانسته اند و دعا کرده اند که عدس برکت داشته باشد و تقدیس نکرده اند. در روایت اخیر آمده است که هشتاد پیامبر عدس را مقدس کرده اند و امام سلام الله علیه می‌فرماید تقدیسی صورت نگرفته است.

تقدس یعنی پاکی و مبارک به معنای زیاد شدن است. بنابراین دو دسته روایت با هم تعارض ندارند.

«قداست» در مورد عدسی که در آینده به وجود می‌آید معنا ندارد و برای شئ موجود است ولی برکت می‌تواند برای آینده باشد مثلا پیامبران برای نسل خود برکت دعا کرده اند.

در روایات آمده است اهل عراق به عدس «حمُّص» به معنای نخود می‌گویید. بنابراین احتمال دیگر این است که آن که برکت و تقدیس آن نفی شده است نخود است و آنچه برکت دارد عدس است.

جمع سوم این است که روایات برکت، حمل بر تقیه می‌شود زیرا موافق عامه است.

در روایت معتبر آمده است: درمان قساوت قلب با عدس و زیبایی صورت با سویق عدس

قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع إِنَّ النَّاسَ یَرْوُونَ أَنَّ النَّبِیَّ ص قَالَ إِنَّ الْعَدَسَ بَارَکَ‌ عَلَیْهِ‌ سَبْعُونَ‌ نَبِیّاً فَقَالَ هُوَ الَّذِی یُسَمُّونَهُ عِنْدَکُمُ الْحِمَّصَ وَ نَحْنُ نُسَمِّیهِ الْعَدَسَ.[11]

یعنی به امام صادق سلام الله علیه عرض کردم مردم از پیامبر سلام الله علیه و آله نقل می‌کند که هفتاد پیامبر برای عدس برکت را دعا کردند فرمود این همان چیزی است که مردم به آن نخود می‌گویند و ما به آن عدس می‌گوییم.

در روایت امام سلام الله علیه مسئله‌ی برکت عدس را نفی نکرده اند.

احتمال دارد که اهل حجاز به نخود عدس می‌گویند و عدس هم عدس می‌گویند و احتمال دارد که اهل عراق به عدس نخود می‌گویند.

بله روایت مجمل شده است ولی برای جمع بین روایات می‌گوییم برکت از نخود نفی شده است و برای عدس اثبات شده است.

در روایت «خورشت عدس» آمده است. و آنچه در کشورهای عربی معروف است «خورشت قیمه» است. ما تا به حال خورشت عدس نشنیده ایم. در «مرق» گوشت هم دارد. آبگوشت با عدس ندیده ایم. بنابراین برکت از نخود نفی شده است.

عدس اشک را زیاد می‌کند و دل را نازک می‌کند و بعید نیست این آثار به جهت دعای پیامبران است.

سویق عدس بهترین دارو برای زیبایی صورت و پوست

اگر عدس خوب و نرم آسیاب بشود و تفت داده بشود، سویق عدس می‌شود.

در روایت آمده است: درمان قساوت قلب با عدس و زیبایی صورت با سویق عدس

سَوِیقُ الْعَدَسِ یَقْطَعُ‌ الْعَطَشَ‌ وَ یُقَوِّی الْمَعِدَهَ وَ فِیهِ شِفَاءٌ مِنْ سَبْعِینَ دَاءً وَ یُطْفِئُ الصَّفْرَاءَ وَ یُبَرِّدُ الْجَوْفَ وَ کَانَ إِذَا سَافَرَ ع لَا یُفَارِقُهُ وَ کَانَ یَقُولُ ع إِذَا هَاجَ الدَّمُ بِأَحَدٍ مِنْ حَشَمِهِ‌ قَالَ لَهُ اشْرَبْ مِنْ سَوِیقِ الْعَدَسِ فَإِنَّهُ یُسَکِّنُ هَیَجَانَ الدَّمِ وَ یُطْفِئُ الْحَرَارَهَ.[12]

یعنی عدس تشنگی را قطع می‌کند و معده را تقویت می‌کند و درمان هفتاد بیماری است و صفراء را خاموش می‌کند و درون را سرد می‌کند و امام سلام الله علیه هرگاه مسافرت می‌رفت سویق عدس را از خود جدا نمی‌کرد و هرگاه یکی از خادمان مبتلا به غلبه و هیجان خون می‌شد امام سلام الله علیه می‌فرمود سویق عدس بخور زیرا هیجان خون را تسکین می‌دهد و حرارت را خاموش می‌کند.

افرادی که جوش دارند و کهیر دارند و لکه در بدن دارند و هیجان خون و تمام مشکلات خونی دارند یا صفراء دارند سویق عدس مصرف کنند.

اگر شک کردید شخصی دم یا صفراء دارد یا اینکه هر دو را دارد به او سویق عدس بدهید زیرا هر دو را درمان می‌کند.

معلوم نیست غلظت خون را درمان کند زیرا سودازا است.

از این روایت استفاده می‌شود که عدس سرد است زیرا فرموده است که درون را سرد می‌کند.

خاصیت سویق عدس که بانوان از آن بی خبرند!

روایت صحیح السند آمده است: درمان قساوت قلب با عدس و زیبایی صورت با سویق عدس

إِنَّ جَارِیَهً لَنَا أَصَابَهَا الْحَیْضُ وَ کَانَ لَا یَنْقَطِعُ عَنْهَا حَتَّى أَشْرَفَتْ عَلَى الْمَوْتِ فَأَمَرَ أَبُو جَعْفَرٍ ع أَنْ تُسْقَى سَوِیقَ الْعَدَسِ فَسُقِیَتْ فَانْقَطَعَ عَنْهَا وَ عُوفِیَتْ.[13]

یعنی دختری از ما مبتلا به خونریزی مداوم شد تا اینکه نزدیک به مرگ شد امام باقر سلام الله علیه دستور داد به او سویق عدس بدهند و او خوب شد.

بنابراین سویق عدس درمان خونریزی است. بعید نیست که سویق عدس درمان تمام خونریزی ها باشد ولی اینجا بیشتر مراد خونریزی قاعدگی است.

سویق عدس انواع تشنگی مانند استسقاء و گرمی مزاج و حتی تشنگی بر اثر دیابت را درمان می‌کند بنابراین می‌تواند درمان دیابت باشد. اگر درمان دیابت نباشد حداقل عارضه‌ی تشنگی دیابتی را درمان می‌کند.

به اعتقاد بنده سویق عدس حتی دیابت را هم درمان می‌کند.

سویق عدس سوداء را زیاد می‌کند به همین جهت صفراء درمان می‌شود زیرا اگر سوداء بالا برود صفراء درمان می‌شود.

همه‌ی انواع عدس مانند عدس معمولی و عدس الملک مشمول این روایت هستند.

برای درمان از سویق عدس چه مقدار استفاده کنیم؟

مقدار مصرف سویق بنابر قانون سویق ناشتا به مقدار دو یا سه قاشق غذاخوری باشد.

در روایت معتبر آمده است: درمان قساوت قلب با عدس و زیبایی صورت با سویق عدس

إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى لَمَّا عَافَى أَیُّوبَ ع نَظَرَ إِلَى بَنِی إِسْرَائِیلَ قَدِ ازْدَرَعَتْ‌ فَرَفَعَ طَرْفَهُ إِلَى السَّمَاءِ وَ قَالَ إِلَهِی وَ سَیِّدِی عَبْدُکَ أَیُّوبُ الْمُبْتَلَى عَافَیْتَهُ وَ لَمْ یَزْدَرِعْ شَیْئاً وَ هَذَا لِبَنِی إِسْرَائِیلَ زَرْعٌ فَأَوْحَى اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ إِلَیْهِ یَا أَیُّوبُ خُذْ مِنْ سُبْحَتِکَ کَفّاً فَابْذُرْهُ وَ کَانَتْ سُبْحَتُهُ فِیهَا مِلْحٌ فَأَخَذَ أَیُّوبُ ع کَفّاً مِنْهَا فَبَذَرَهُ فَخَرَجَ هَذَا الْعَدَسُ‌ وَ أَنْتُمْ‌ تُسَمُّونَهُ‌ الْحِمَّصَ‌ وَ نَحْنُ نُسَمِّیهِ الْعَدَسَ.[14]

یعنی خداوند به ایوب وحی فرمود از دانه های تسبیحت یک مشت بگیر و آن را بکار گویا تسبیح حضرت ایوب علی نبینا و اله و علیه السلام از نمک بوده یا در آن نمک بوده است حضرت ایوب علی نبینا و اله و علیه السلام یک مشت از دانه های تسبیح را کاشت و عدس به وجود آمد امام سلام الله علیه فرمود شما به این نخود می‌گویید و ما به آن عدس می‌گوییم.

باور این مطلب سخت است و شاید معجزه‌ی پیامبر باشد ولی روایت صحیح السند است.

چون دانه های تسبیح گرد و کروی شکل است احتمال دارد مراد امام سلام الله علیه نخود باشد.

حضرت ایوب علی نبینا و اله و علیه السلام قبل از حضرت موسی علی نبینا و اله و علیه السلام باشد.

منابع:

 1. المحاسن، برقی، ج2، ص485.
 2. صحیفه الامام الرضا، امام رضا ع، ص75.
 3. المحاسن، برقی، ج2، ص504.
 4.  مختصر البصائر، حسن بن سلیمان حلی، ص131.
 5. سوره یس، آیه82.
 6. سوره مریم، آیه62.
 7. المحاسن، برقی، ج2، ص504.
 8. علل الشرائع، شیخ صدوق، ج1، ص111.
 9. المحاسن، برقی، ج2، ص504.
 10. الکافی، کلینی، ج6، ؛ ص343، ط اسلامیه.
 11.  الکافی، کلینی، ج6، ص342، ط اسلامیه.
 12. لکافی، کلینی، ج6، ص307، ط اسلامیه.
 13.  الکافی، کلینی، ج6، ص307، ط اسلامیه.
سلامت نویس وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *