سفارش داروهای طب اسلامی

دعاها و اعمالی که هنگام حمام باید رعایت شود

دعاها و اعمالی که هنگام حمام باید رعایت شود

۵.۰ rating based on ۱,۲۳۴ ratings

بیانات آیت الله تبریزیان پیرامون ” دعاها و اعمالی که هنگام حمام باید رعایت شود ” در سلسله دروس طب اسلامی خود مورخ 95/07/28 به شرح ذیل می باشد:

دعای هنگام در آوردن لباس

در روایت آمده است:

إِذَا دَخَلْتَ الْحَمَّامَ فَقُلْ فِی الْوَقْتِ الَّذِی تَنْزِعُ فِیهِ ثِیَابَکَ- اللَّهُمَّ انْزِعْ عَنِّی رِبْقَهَ النِّفَاقِ وَ ثَبِّتْنِی‌ عَلَى‌ الْإِیمَان‌[1]

یعنی هنگامی که داخل حمام شدی و خواستی لباس هایت را درآوری بگو اللَّهُمَّ انْزِعْ عَنِّی رِبْقَهَ النِّفَاقِ وَ ثَبِّتْنِی‌ عَلَى‌ الْإِیمَان. دعاها و اعمالی که هنگام حمام باید رعایت شود

ربقه چیزی است مانند حلقه که گردن را می‌گیرد.

جلوگیری از سردرد با خودن آب ولرم قبل از حمام

در مراحل متعدد و اتاق های حمام، دعاهای زیادی وارد شده است.

در روایت دیگر آمده است:

وَ إِذَا أَرَدْتَ دُخُولَ‌ الْحَمَّامِ‌ وَ أَنْ لَا تَجِدَ فِی رَأْسِکَ مَا یُؤْذِیکَ فَابْدَأْ عِنْدَ دُخُولِ‌ الْحَمَّامِ‌ بِخَمْسِ حَسَوَاتٍ مَاءً حار [حَارّاً] فَإِنَّکَ تَسْلَمُ بِإِذْنِ اللَّهِ تَعَالَى مِنْ وَجَعِ الرَّأْس‌ وَ الشَّقِیقَهِ وَ قِیلَ خَمْسَهَ أَکُفٍّ مَاءَ حَارٍّ تَصُبُّهَا عَلَى رَأْسِکَ عِنْدَ دُخُولِ الْحَمَّام‌[2] دعاها و اعمالی که هنگام حمام باید رعایت شود

یعنی هنگامی که خواستی وارد حمام شوی و مبتلا به اذیت در سر نشوی قبل از دخول به حمام پنج جرعه آب ولزم بخور زیرا از درد سر و در شقیقه سالم خواهی ماند.

مراد از حمام، حمامی است که امام رضا سلام الله علیه معرفی کرده است و خیلی زیاد گرم است. حمام های عمومی هم گاها اینگونه هستند و انسان باید چند جرعه آب گرم بنوشد.

کسی که وارد فضای گرم می‌شود مبتلا به سر درد می‌شود و برای جلوگیری از سر درد باید پنج جرعه آب بخورد.

احتمال دارد مراد این باشد که شخص مبتلا به درد شقیقه (درد در نصف سر) و مبتلا به سر درد، برای درمان باید قبل از دخول به حمام چند جرعه آب گرم بنوشد.

سفارش ما به افراد مبتلا به درد شقیقه و سر درد این است که قبل از حمام چند جرعه آب گرم بخورد.

این آب گرم که قبل از حمام نوشیده می‌شود غیر از آب حمام است که داخل حمام خورده می‌شود. روایت آب داخل حمام را خواهیم خواند. دعاها و اعمالی که هنگام حمام باید رعایت شود

در اتاق گرم آب سرد ریختن ضرر دارد ولی در غیر حمام آب سرد ریختن روی بدن ضرری ندارد زیرا حضرت امیر سلام الله علیه هر صبح در رود فرات غسل می‌کرده است.

دعاء در هنگام وارد شدن به اتاق اول حمام

اللَّهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنْ شَرِّ نَفْسِی وَ أَسْتَعِیذُ بِکَ مِنْ أَذَاه‌[3]

یعنی خداوندا از شر خودم و اذیت حمام به تو پناه می‌برم. دعاها و اعمالی که هنگام حمام باید رعایت شود

معلوم می‌شود حمام می‌تواند به خاطر گرمای شدیدش و فعالیتی که انسان در حمام انجام می‌دهد، به انسان آسیب برساند. به خصوص اتاق سرد و خشک آن که ممکن است سبب سرما خوردگی و بیماری بشود.

انسان می‌تواند حمام خانه را به اتاق های چهارگانه حمام شبیه سازی کند.

دعاء هنگام وارد شدن به اتاق دوم حمام

وَ إِذَا دَخَلْتَ الْبَیْتَ الثَّانِیَ فَقُل‌ اللَّهُمَّ أَذْهِبْ عَنِّی الرِّجْسَ النِّجْسَ وَ طَهِّرْ جَسَدِی وَ قَلْبِی- وَ خُذْ مِنَ الْمَاءِ الْحَارِّ وَ ضَعْهُ عَلَى هَامَتِکَ وَ صُبَّ مِنْهُ عَلَى رِجْلَیْکَ وَ إِنْ أَمْکَنَ أَنْ تَبْلَعَ مِنْهُ جُرْعَهً فَافْعَلْ فَإِنَّهُ یُنَقِّی الْمَثَانَهَ وَ الْبَثْ فِی الْبَیْتِ الثَّانِی سَاعَه[4]

یعنی هنگامی که وارد خانه دومِ حمام شدی بگو اللَّهُمَّ أَذْهِبْ عَنِّی الرِّجْسَ النِّجْسَ وَ طَهِّرْ جَسَدِی وَ قَلْبِی و آب گرم روی سر خود بریز و روی پاها بریز و اگر ممکن بود از آن آب گرم حمام بنوش زیرا سبب پاکیزگی و سلامتی مثانه می‌شود. دعاها و اعمالی که هنگام حمام باید رعایت شود

اتاق دوم سرد و مرطوب است و مقدمه رفتن به اتاق سوم است که گرم و مرطوب است به همین جهت می‌فرماید آب گرم را روی سر و پاها بریز و اگر ممکن بود از آن بنوش.

در هر کاری یک سفارشاتی وارد شده است که اگر مراعات بشوند، هر کدام درمان یک قسمت از بدن است. مثلا خوردن از آب حمام اثر درمانی دارد. اگر آب گرم در حمام خورده بشود سبب شستوشوی مثانه می‌شود.

بنابراین خوردن آب گرم در حمام درمان مثانه است و باعث از بین رفتن چرک و خون داخل مثانه می‌شود.

مثلا افطار مستحب است که با آب ولرم باشد زیرا باعث شستوشوی کبد و درمان کبد می‌شود. یا کسی که مبتلا به درد شقیقه است قبل از حمام رفتن آب گرم روی سر بریزد.

در موارد دیگر، کارهای دیگر وارد شده است. اگر کسی بتواند این موارد را رعایت کند و کسی این موارد را جمع آوری کند، نظام درمانیِ بدون دارو برای تمام بیماری ها می‌شود.

آب گرم باید آب گرم حمام باشد. 

منابع:

  1. من لایحضر، شیخ صدوق، ج1، ص113.
  2. طب الرضا، امام رضا ع، ص29.
  3. من لایحضر، شیخ صدوق، ج1، ص113.
  4. من لایحضر، شیخ صدوق، ج1، ص113.
سلامت نویس وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *