سفارش داروهای طب اسلامی

رژیم چاقی و لاغری با برنامه حمام

رژیم چاقی و لاغری با برنامه حمام

۵.۰ rating based on ۱,۲۳۴ ratings

بیانات آیت الله تبریزیان پیرامون ” رژیم چاقی و لاغری با برنامه حمام ” در سلسله دروس طب اسلامی خود مورخ 95/07/07 بشرح ذیل می باشد:

حمام ناشتا باعث لاغری و حمام با شکم پر باعث چاقی

کسی که می‌خواهد بلغم را برطرف کند ناشتا حمام برود یا صفراء و سوداء را برطرف کند در حال سیری برود. کسی که چاق هست خوب است ناشتا حمام برود. کسی که می‌خواهد چاق بشود بعد از غذا به حمام برود.

شاید ناشتا رفتن منافاتی با یک تکه نان خوردن نداشته باشد. یک احتمال دیگر این است که ناشتا رفتن خوب نیست مگر برای درمان بلغم باشد که درمان به همراه عوارض می‌باشد. شاید ناشتا رفتن به حمام سبب گرم شدن درون می‌شود و موجب از بین رفتن بلغم می‌شود و همچنین بدن را لاغر می‌کند.

شاید ملازمه ای بین ناشتا رفتن و لاغر شدن وجود داشته باشد. روایت می‌فرماید ناشتا رفتن گرمی بدن را زیاد می‌کند. این شاید عیبی نداشته باشد زیرا باعث از بین رفتن بلغم و چاقی می‌شود.

برعکس این مطلب نیز وجود دارد زیرا روایت می‌فرماید اگر کسی بعد از غذا خوردن به حمام برود باعث از بین رفتن صفراء و سوداء می‌شود. رژیم چاقی و لاغری با برنامه حمام

بنابراین یک راه را به ما نشان می‌دهد. اگر کسی لاغر باشد به دلیل مره است که باید بلغم او را غالب کرد. و اگر کسی چاق است باید صفراء او غالب شود. باید فرد چاق را گرم و داغ کرد تا لاغر بشود. نیازی به رژیم های سخت غذا خوردن نیست.

چاقی نشانه سلامت هست ولی بعضی از چاقی رنج می‌برند.

در روایت آمده است: رژیم چاقی و لاغری با برنامه حمام

مَنْ دَخَلَ الْحَمَّامَ عَلَى الرِّیقِ أَنْقَى‌ الْبَلْغَمَ‌ وَ إِنْ دَخَلْتَهُ بَعْدَ الْأَکْلِ أَنْقَى الْمِرَّهَ وَ إِنْ أَرَدْتَ أَنْ تَزِیدَ فِی لَحْمِکَ فَادْخُلِ الْحَمَّامَ عَلَى شِبَعِکَ وَ إِنْ أَرَدْتَ أَنْ یَنْقُصَ فِی لَحْمِکَ فَادْخُلْهُ عَلَى الرِّیق‌[1]

یعنی کسی که ناشتا به حمام برود بلغم را پاکسازی می‌کند و اگر بعد از غذا خوردن داخل حمام شوی صفراء و سوداء را پاکسازی می‌کند و اگر می‌خواهی گوشت بدنت زیاد شود وارد حمام شو بعد از سیری و اگر بخواهی گوشت بدنت کم شود ناشتا وارد حمام شو.

روایات دیگری هم هست که در اول جلد سه آمده است. در آنجا آمده است که کسی که چاق است می‌خواهد لاغر شود ناشتا حمام برود و کسی که لاغر است می‌خواهد چاق بشود بعد از غذا خوردن حمام برود.

قاعده چاقی و لاغری برای بدن

می‌شود از این روایات قواعد کلی طبی استفاده کنیم برای چاقی و لاغری. البته خیلی بررسی نکرده ایم که با غلبه بلغم یا با گرمی انسان لاغر می‌شود چون روایات هر دو را دارد.

شاید می‌توان استفاده کرد که خشکی و گرمی باعث لاغری است. رژیم چاقی و لاغری با برنامه حمام

کسی که لاغر می‌خواهد بشود هر روز ناشتا و کسی که می‌خواهد چاق بشود یک روز در میان با شکم پر به حمام برود.

به طور کلی مشخص شده است که بلغم باعث چاقی است و صفراء و سوداء باعث لاغری است. حالا سردی بلغم و گرمی صفراء و خشکی سوداء اثر چاقی و لاغری دارند؟ باید بررسی بشود.

ما به افراد لاغر توصیه می‌کنیم تا خرما با آب بخورند زیرا بدن مرطوب بشود و موجب چاقی بشود.

منابع:

  1. طب الائمه، ابن سابور الزیات، ص66.
سلامت نویس وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *