سفارش داروهای طب اسلامی

ورزش مفید برای سلامتی یا باعث کم شدن عمر؟!

ورزش مفید برای سلامتی یا باعث کم شدن عمر؟!

۵.۰ rating based on ۱,۲۳۴ ratings

بیانات آیت الله تبریزیان پیرامون ” ورزش مفید برای سلامتی یا باعث کم شدن عمر؟! ” در سلسله دروس طب اسلامی خود مورخ 95/07/06 به شرح ذیل می باشد:

ورزش سلامتی می آورد اما عمر را با خود میبرد!

درست است که ورزش سبب تعریق می‌شود ولی هر چیزی که عرق را از بدن خارج می‌کند معلوم نیست خوب باشد. چون ورزش روی قلب و اعضای بدن می‌آورد فشار مضاعف می‌آورد، عمر را کوتاه می‌کند.

مشکل ورزش این است که عمر را کوتاه می‌کند. الان ورزش کارها عمر طولانی ندارند. به پنجاه سال هم نمی‌رسند و در همان میدان ورزش می‌میرند.

روش سالم خروج چربی و عرق از بدن این است که انسان حمام برود. شمایی که می‌خواهی ورزش کنی نماز شب بخوان و غذا کمتر بخور چرا انسان غذا زیاد بخورد و دو ساعت بدود تا غذا ها از بدن خارج بشود؟

ممکن است ورزشکار ها سالم باشند ولی عمر کوتاهی دارند. درباره ورزش های سبک هم گفتیم:

کُلُ‌ لَهْوِ الْمُؤْمِنِ‌ بَاطِلٌ إِلَّا فِی ثَلَاث‌[1] ورزش مفید برای سلامتی یا باعث کم شدن عمر؟!

یعنی همه لهوهای مومن باطل است مگر در سه مورد.

آیا امادگی نظامی با ورزش کردن منافات دارد؟

مواردی که استثناء شده است در راستای آمادگی نظامی است. حضرت امیر سلام الله علیه بزرگترین جنگجو بوده است ولی ورزش هم نمی‌کرده است.

ما روایت نداریم که بگوید شنا کنید بلکه گفته اند شنا یاد بگیرید. به جهت اینکه اگر کسی در آب افتاد و یا اگر خود انسان در آب افتاد غرق نشود. شنا به عنوان مقدمه نجات انسان خوب است زیرا کار هدف مند خوب است ولی کار بیهوده و لغو و لهو و لعب خوب نیست.

افراد هفتاد و هشتاد ساله که در پارک می‌دوند اصلا سزاوار مومن نیست. در بحث ورزش خواهد آمد و در اینجا نمی‌خواهیم زیاد بحث کنیم. در روایت آمده است:

کَانَ عَلِیُّ بْنُ الْحُسَیْنِ ص یَمْشِی مِشْیَهً کَأَنَ‌ عَلَى‌ رَأْسِهِ‌ الطَّیْرُ‌[2]

یعنی امام سجاد هنگامی که راه می‌رفت گویا پرنده ای روی سرش است.

یعنی از شدت آرام راه رفتن گویا پرنده ای روی سر دارد که نمی‌خواهد برود.

در قرآن آمده است: ورزش مفید برای سلامتی یا باعث کم شدن عمر؟!

﴿وَ اقْصِدْ فی‌ مَشْیِک‌﴾[3]

یعنی با تمانینه راه برو

یک روایت نشان بدهید که بگوید ورزش کنید ما از آن تبعیت می‌کنیم. همه چی در آن زمان بوده است. دویدن و مسابقه دو یقینا بوده است.

ورزش جوانان برای جلوگیری از گناه

روایتی که اشاره به بحث وزنه برداری دارد چیز دیگری است. بالاخره این جوان ها به جای انجام کارهای بد بروند ورزش کنند. مانند روایتی که امام صادق سلام الله علیه می‌فرماید خواب خوب نیست ولی برای اهل زمان ما خوب است چون اگر بخوابد غیبت نمی‌کنند و تهمت نمی‌زنند و دروغ نمی‌گویند.

جوان های امروز اگر ورزش نکنند، کارهای بدی انجام می‌دهند خوب بگذار بروند ورزش کنند. ورزش مفید برای سلامتی یا باعث کم شدن عمر؟!

تجربه من این است. بروید زیست جانوری را بررسی کنید. حیواناتی که به کندی حرکت می‌کنند زیاد عمر می‌کنند. مار دویست سال عمر می‌کند، لاک پشت هم همینطور. ولی حیواناتی که می‌دوند عمر کوتاهی دارند. این نیاز به بررسی و تحقیق دارد و در آینده خواهیم خواند.

ما خیلی اصرار نداریم و تابع دلیل هستیم.

مسائل ثانویه را انکار نمی‌کنیم، امام صادق سلام الله علیه می‌فرماید برای اهل زمان ما بهترین چیز خواب است چون جلوگیری از گناه می‌کند. ورزش هم برای جوانان امروز بهتر از کارهای بد و توطئه چینی و مشکل سازی و سرکوچه ایستادن است. ورزش از این جهت خوب است.

ولی یک طلبه که مومن است و باید مطالعه کند نماز شب بخواند و نماز مستحبی بخواند این ها را کنار بگذارد که یک ساعت بدود؟ فکر نمی‌کنم این کار صلاح باشد.

جوانان به جای ورزش بروند به کشاورز کمک کنند و یا به کسی که خانه می‌سازد کمک کنید یا به نماز بایستید که بهترین ورزش نماز است.

روایت فرمود که تمام لهو های مومن باطل است مگر سه مورد که روایت معلوم کرده است. و این ها هدف مشخصی دارد و تقویت نیروی جنگی و بنیه‌ی دفاعی است.

این که می‌فرماید هر لهو مومن باطل است، نهی از دیگر ورزش ها است. اگر چیزی خلاف این را بخواهیم ثابت کنیم باید دلیل بیاوریم.

الان بیشترین آسیب مانند سرطان مغز برای همین موبایل ها است. بعدا اقرار خواهند کرد که این موبایل چه آسیب هایی به مغز می‌رساند.

همراهان و برادران یوسف به دروغ گفتند که ما رفتیم تا مسابقه بدهیم و در ثانی خود یوسف که پیامبر بود مسابقه نداد. ورزش مفید برای سلامتی یا باعث کم شدن عمر؟!

منابع:

  1. الکافی، کلینی، ط اسلامیه، ج5، ص50.
  2.  المحاسن، برقی، ج1، ص125.
  3. لقمان، آیه19.
سلامت نویس وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *