سفارش داروهای طب اسلامی

گندم و جو و برنج اساسی ترین غذای روزانه

گندم و جو و برنج اساسی ترین غذای روزانه

۵.۰ rating based on ۱,۲۳۴ ratings

بیانات آیت الله تبریزیان پیرامون ” گندم و جو و برنج اساسی ترین غذای روزانه ” در سلسله دروس طب اسلامی خود مورخ 96/02/17 به شرح ذیل می باشد:

سه غذای اساسی که از آن ها «طعام» تعبیر می‌شود، گندم و جو و برنج است. این سه به عنوان غذای اساسی و رئیسی است.

مراد از کلمه‌ی «طعام» که در قرآن آمده است، گندم و جو است. انسان با نان قوی می‌شود و قدرت برای انجام فعالیت ها و عبادات فراهم می‌شود.

بهترین جو است و روی آن تاکید شده است و غذای پیامبران بوده است.

در روایت آمده است:

مَا زَالَ طَعَامُ‌ رَسُولِ‌ اللَّهِ‌ الشَّعِیرَ حَتَّى قَبَضَهُ اللَّهُ إِلَیْه‌[3]

یعنی همیشه غذای پیامبر صلی الله علیه و آله جو بود تا خداوند او را به سمت خود گرفت. گندم و جو و برنج اساسی ترین غذای روزانه

بر این مسئله متاسفانه توجه نمی‌شود. به جهت اینکه جو بهتر بوده است خداوند برای بهترین بندگان خود خواسته است و حضرت امیر سلام الله علیه نیز اصلا نان گندم نخورد ولی مردم بیشتر نان گندم می‌خورند و تفریحی سالی یکبار نان جو می‌خورند.

مردم اکثرا بیمار و شاکی هستند درحالیکه نان جو درمان کل بیماری ها است. اگر مردم فقط نان را عوض کنند نتیجه های خوبی می‌گیرند البته اسلام قانون هایی مانند دو وعده غذا خوردن دارد که اگر توسط مردم مراعات بشود، بیماری های آن ها درمان می‌شود.

اگر نان جو با سبوس مصرف بشود دیگر دیابتی یا فشار خون یا چربی کبد یا سرطانی نخواهیم داشت.

افرادی که دسترسی دارند و با اداره جات ارتباط دارند این مسائل را مطرح کنند.

چرا انسان برای خرید یک نان جو به مشکل برمی‌خورد؟ امروزه نان جو ده برابر قیمت نان گندم قیمت دارد در حالیکه جو از همه چیز ارزان تر است.

ضررهای نان گندم را خواهیم خواند. البته ضرر نان گندم، بیشتر اخروی است.

این همه اصرار بر خوردن نان جو نشان از اهمیت آن در سلامتی است و فقط صحبت از زهد نیست.

در روایت آمده است: گندم و جو و برنج اساسی ترین غذای روزانه

لَوْ عَلِمَ اللَّهُ فِی شَیْ‌ءٍ شِفَاءً أَکْثَرَ مِنَ‌ الشَّعِیرِ مَا جَعَلَهُ غِذَاءَ الْأَنْبِیَاءِ ع‌[4]

یعنی اگر خداوند در چیزی بیشتر از جو درمان می‌دانست، جو را غذای انبیاء قرار نمی‌داد.

معلوم می‌شود جو بهترین غذا است که خداوند آن را غذای انبیاء خود قرار داده است. حضرت سلیمان علی نبینا و اله و علیه السلام با این همه قدرت و امکانات، نان جو می‌خورد.

در روایت آمده است: گندم و جو و برنج اساسی ترین غذای روزانه

فَضْلُ خُبْزِ الشَّعِیرِ عَلَى الْبُرِّ کَفَضْلِنَا عَلَى النَّاسِ وَ مَا مِنْ نَبِیٍّ إِلَّا وَ قَدْ دَعَا لِأَکْلِ‌ الشَّعِیرِ وَ بَارَکَ عَلَیْهِ وَ مَا دَخَلَ جَوْفاً إِلَّا وَ أَخْرَجَ کُلَّ دَاءٍ فِیهِ وَ هُوَ قُوتُ الْأَنْبِیَاءِ وَ طَعَامُ الْأَبْرَارِ أَبَى اللَّهُ تَعَالَى أَنْ یَجْعَلَ قُوتَ أَنْبِیَائِهِ إِلَّا شَعِیراً[5]

یعنی … پیامبری نیست مگر اینکه برای کسی که جو بخورد دعا کرده است و برای او برکت خواسته است و جو داخل بدنی نشده است مگر اینکه تمام بیماری ها را از بدن خارج کرده است و آن غذای انبیاء و افراد غذای نیکوکار است و خداوند دوست ندارد که غذای انبیاء غذای اشقیاء باشد.

اگر انسان نان جو بخورد مشمول دعای صد و بیست و چهار هزار پیامبر می‌شود. ائمه برای بیان اهمیت مطالب از چه بیاناتی استفاده کرده اند.

استفاده‌ی از جو ارتباط به دین و آخرت انسان دارد. مردم اگر جو بخورند گناه کم می‌شود. اگر حضرت آدم علی نبینا و اله و علیه السلام خطا کرد به خاطر گندم بوده است. این مشکلاتی که دامن گیر کل بشر است به خاطر نان گندم است. ما نیز به همین اشتباه حضرت آدم علی نبینا و اله و علیه السلام اصرار داریم.

حافظ می‌گوید: گندم و جو و برنج اساسی ترین غذای روزانه

مرید پیر مغانم ز من مرنج ای شیخ

چرا که وعده تو کردی و او به جا آورد

این بیت اشاره دارد به این موضوع که حضرت آدم علی نبینا و اله و علیه السلام وعده داده بود که به گندم لب نزند و زد ولی امام علی سلام الله علیه وعده نداد و در تمام طول عمر مبارکشان لب به نان گندم نزد در حقیقت وعده حضرت آدم علی نبینا و اله و علیه السلام را به جا آورد.

این مسئله خیلی با ارزش است و اگر مردم بدانند جلوتر از ما خواهند رفت، ما انتظار نداشته باشیم که مردم این روایات را پیدا کنند بلکه ما باید این روایات را برای آن ها بیان کنیم.

الان پیدا کردن نان جو مشکل است و زحمت دارد. گندم و جو و برنج اساسی ترین غذای روزانه

باید به این مسائل اهمیت بدهیم خصوصا امروزه که به مسلمانان آسیب می‌رسانند. آهنی که در روایات آمده است «رجس» و «نجس» است را وارد نان کرده اند. جوش شیرین و مواد شیمیایی داخل نان است، سبوس نان را جدا کرده اند.

بنده نمی‌دانم این کارها عمدی بوده است ولی باید این مسائل را بررسی کرد.

می‌گویند نان جو سرد است ولی بنده نمی‌دانم.

هوردن جو به صورت سوپ و آش هم خوب است.

گندم هم نهی نشده است ولی نداریم گندم باعث سلامتی است. گندم هم ارزش دارد و از نظر طعم بهتر است به همین جهت نان گندم در روایات هم تعریف شده است.

حضرت امیر سلام الله علیه فرموده است: گندم و جو و برنج اساسی ترین غذای روزانه

وَ لَوْ شِئْتُ لَاهْتَدَیْتُ الطَّرِیقَ إِلَى مُصَفَّى هَذَا الْعَسَلِ وَ لُبَابِ هَذَا الْقَمْحِ وَ نَسَائِجِ هَذَا الْقَزِّ وَ لَکِنْ هَیْهَاتَ أَنْ یَغْلِبَنِی هَوَای‌[6]

یعنی اگر مى‌خواستم هر آینه مى‌توانستم به عسل مصفّا، و مغز این گندم، و بافته‌هاى ابریشم راه برم، اما چه بعید است که هواى نفسم بر من غلبه کند.

یا فرموده است:

وَ لَوْ شِئْتُ لَتَسَرْبَلْتُ بِالْعَبْقَرِیِّ الْمَنْقُوشِ مِنْ دِیبَاجِکُمْ وَ لَأَکَلْتُ لُبَابَ هَذَا الْبُرِّ بِصُدُورِ دَجَاجِکُمْ وَ لَشَرِبْتُ الْمَاءَ الزُّلَالَ بِرَقِیقِ زُجَاجِکُمْ وَ لَکِنِّی أُصَدِّقُ اللَّهَ جَلَّتْ عَظَمَتُهُ حَیْثُ یَقُولُ‌ مَنْ کانَ یُرِیدُ الْحَیاهَ الدُّنْیا وَ زِینَتَها نُوَفِّ إِلَیْهِمْ أَعْمالَهُمْ فِیها وَ هُمْ فِیها لا یُبْخَسُونَ. أُولئِکَ الَّذِینَ لَیْسَ لَهُمْ فِی الْآخِرَهِ إِلَّا النَّارُ فَکَیْفَ أَسْتَطِیعُ الصَّبْرَ عَلَى نَارٍ لَوْ قَذَفَتْ بِشَرَرَهٍ إِلَى الْأَرْضِ لَأَحْرَقَتْ نَبْتَهَا[7]

یعنی اگر بخواهم پیراهن عبقرى نقشه دار دیباى شما را توانم پوشید و مغز گندم با سینه جوجه توانم خورد و آب صاف در ظرف بلور توانم نوشید ولى من خداى جلت عظمته را تصدیق کنم که میفرماید هر که دنیا و زیورش را خواهد کردارشان را در آن عوض دهیم و در دنیا کم و کاستى ندارند آنهایند که در آخرت جز دوزخ ندارند- چگونه بر آتشى صبر توانم که اگر شراره‌اى از آن بزمین رسد گیاهش را بسوزاند …

امام سلام الله علیه بهترین روش غذایی و خوشمزه ترین روش غذایی را که آب سرد در یک لیوان بلور نازک باشد را معرفی می‌کند. یا اینکه فرموده است سینه‌ی مرغ بهترین جای مرغ است.

معلوم می‌شود استفاده از این نعمت ها مانند استفاده از مغز گندم و سینه‌ی مرغ ارزش بالایی دارد و برای زندگی خوش است ولی امام سلام الله علیه می‌فرماید به خاطر آخرت این ها را کنار می‌زنم. گندم و جو و برنج اساسی ترین غذای روزانه

از نظر دینی و ایمانی و آخرتی نان جو خوب است ولی از نظر خوشی و خوشمزگی و مرفح بودن نان گندم خوب است.

در روایت آمده است:

دَخَلَ النَّبِیُّ ص مَسْجِدَ قُبَا فَأُتِیَ بِإِنَاءٍ فِیهِ لَبَنٌ حَلِیبٌ مَخِیضٌ بِعَسَلٍ‌ فَشَرِبَ مِنْهُ حُسْوَهً أَوْ حُسْوَتَیْنِ ثُمَّ وَضَعَهُ فَقِیلَ یَا رَسُولَ اللَّهِ أَ تَدَعُهُ مُحَرِّماً قَالَ لَا اللَّهُمَّ إِنِّی أَدَعُهُ تَوَاضُعاً لِلَّه‌[8]

یعنی پیامبر صلی الله علیه و آله وارد مسجد شد و برای او شیر کره گرفته شده با عسل آوردند از آن یک یا دو جرعه نوشید و کنار گذاشت عرض شد آیا حرام است؟ فرمود نه به خاطر تواضع برای خدا کنار گذاشتم.

نخوردن گندم هم از باب تواضع در برابر خداوند و نزدیکی به آخرت است. گندم و جو و برنج اساسی ترین غذای روزانه

مثلا امروزه چلو گوشت و چلو برگ به عنوان یک غذای فاخر است و ارتباطی به آخرت ندارد.

حضرت امیر سلام الله علیه فرمود من بلد هستم چگونه غذای خوشمزه و خوب را تهیه کنم ولی به خاطر آخرتم تهیه نمی‌کنم.

در روایت دیگر از حضرت عیسی علی نبینا و اله و علیه السلام آمده است:

وَ إِیَّاکُم‌ وَ خُبْزَ الْبُرِّ فَإِنِّی أَخَافُ عَلَیْکُمْ أَنْ لَا تَقُومُوا بِشُکْرِه‌[9]

از نان گندم بپرهیزید زیرا می‌ترسم از شکر آن ناتوان شوید. گندم و جو و برنج اساسی ترین غذای روزانه

شکر در اینجا به معنای گناه نکردن است. روزی ونعمت خداوند را می‌خورید، معصیت او را انجام ندهید. معلوم می‌شود که نان گندم باارزش است که باید شکر آن را اهمیت داد.

البته چون دلیلی بر ارزش غذایی و سلامتی گندم نداریم، معتقدم مراد این است که می‌ترسم گندم بخورید و توانایی گناه نکردن نداشته باشید یعنی اگر گندم بخورید گناه می‌کنید و بنابراین نان جو بخورید.

به هرحال هم گندم و جو باارزش هستند و بیشتر غذاهایی که خواندیم مانند حلیم و سویق و تلبینه و کرکور با گندم و جو درست می‌شود.

جو یقینا از گندم بهتر است و گندم هم خوب و مقوی و باعث رشد و تقویت می‌شود ولی ممکن است عوارضی مانند گناه کردن و تحریک شهوت و میل به گناه داشته باشد ولی جو شهوت انسان را خاموش می‌کند. گندم و جو و برنج اساسی ترین غذای روزانه

در روایت آمده است انسان حق ندارد روی گندم پا بگذارد یا روی آن نماز بخواند زیرا نعمت الاهی است که باید اکرام بشود و ارج نهاده شود.

أَنَّهُ سُئِلَ عَنِ الصَّلَاهِ عَلَى کُدْسِ‌ الْحِنْطَهِ فَنَهَى عَنْ ذَلِکَ فَقِیلَ لَهُ فَإِذَا افْتُرِشَ فَکَانَ کَالسَّطْحِ فَقَالَ لَا یُصَلَّى عَلَى شَیْ‌ءٍ مِنَ الطَّعَامِ فَإِنَّمَا هُوَ رِزْقُ اللَّهِ لِخَلْقِهِ وَ نِعْمَتُهُ عَلَیْهِمْ فَعَظِّمُوهُ وَ لَا تَطَئُوهُ وَ لَا تَسْتَهِینُوا بِهِ فَإِنَّ قَوْماً فِیمَنْ کَانَ قَبْلَکُمْ وَسَّعَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ فِی أَرْزَاقِهِمْ فَاتَّخَذُوا مِنَ الْخُبْزِ النَّقِیِّ مِثْلَ الْأَفْهَارِ فَجَعَلُوا یَسْتَنْجُونَ بِهِ فَابْتَلَاهُمُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِالسِّنِینَ وَ الْجُوعِ فَجَعَلُوا یَتَتَبَّعُونَ مَا کَانُوا یَسْتَنْجُونَ بِهِ فَیَأْکُلُونَهُ فَفِیهِمْ نَزَلَتْ هَذِهِ الْآیَهُ- وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا قَرْیَهً کانَتْ آمِنَهً مُطْمَئِنَّهً یَأْتِیها رِزْقُها رَغَداً مِنْ کُلِّ مَکانٍ فَکَفَرَتْ بِأَنْعُمِ اللَّهِ فَأَذاقَهَا اللَّهُ لِباسَ الْجُوعِ وَ الْخَوْفِ بِما کانُوا یَصْنَعُونَ‌[10]

یعنی از صادق سلام الله علیه در مورد نماز خواندن روی مقدار گندم جمع شده سوال شد امام سلام الله علیه نهی فرمود عرض شد اگر گندم روی پشت بام پهن شده باشد چه؟ فرمود نباید روی غذا(گندم و جو و برنج) نماز خوانده شود زیرا روزی خداوند و نعمت او برای بندگان است او را تعظیم کنید و زیر پا قرار ندهید و به آن بی اهمیت نباشید …

سبوس روغن های اضافی را جذب می‌کند. بنابراین باعث درمان چربی اضافه و کبد چرب می‌شود.

منابع:

  1. مکارم الاخلاق، طبرسی، ص29.
  2. مکارم الاخلاق، طبرسی، ص154.
  3. الکافی، کلینی، ج6، ص304، ط اسلامیه.
  4. نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج16، ص286.
  5. الامالی، شیخ صدوق، ص719.
  6. المحاسن، برقی، ج2، ص409.
  7. تحف العقول، ابن شعبه حرانی، ص510.
  8. دعائم الاسلام، قاضی نعمان، ج1، ص179.
سلامت نویس وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *