سفارش داروهای طب اسلامی

۷ زمانی که نباید آمیزش کرد!

۷ زمانی که نباید آمیزش کرد!

۵.۰ rating based on ۱,۲۳۴ ratings

بیانات آیت الله تبریزیان پیرامون 7 زمانی که نباید آمیزش کرد! ” در سلسله دروس طب اسلامی خود مورخ 95/07/03 به شرح ذیل می باشد:

امروز صحبت راجع به زمان های نهی شده برای همبستری است. اوقاتی هست که همبستر شدن در آن نهی شده است که دلالت بر ضرر داشتن همبستری در آن زمان ها می‌کند.

1. بین الطلوعین زمان عبادت نه همبستری!

شاید این زمان برای ذکر و عبادت است و عمل هبستری با عبادت تنافی دارد.

2. نزدیکی ما بین غروب آفتاب 

چیزی حدود یک ساعت است که همبستری در این زمان نهی شده است که نشان از ضرر داشتن همبستری در این زمان دارد. ما بین غروب آفتاب و از بین رفتن شفق زمان فعالیت شیطان است.

روزی که آفتاب کسوف می‌کند و شبی که ماه خسوف می‌کند

البته نهی از همبستری به خاطر آیه و نشانه‌ی آسمانی است که ظاهر شده است و نشان این است که انسان نباید لهو و لعب کند. این نهی صرفا احترام و توجه به آیات آسمانی نیست بلکه ضرری برای همبستری در این زمان وجود دارد.

3. در شب یا روز زلزله به هیچ وجه همبستر نشوید 7 زمانی که نباید آمیزش کرد!

روایات می‌فرماید که فرزندی که در این شب منعقد شود کامل نمی‌شود یعنی معلولیت خواهد داشت. روایتی می‌فرماید شبی ماه خسوف کرد و پیامبر با خانم های خود همبستر نشد و آن ها ناراحت شدند و گفتند آیا از دست ما ناراضی هستی؟ فرمود می‌خواستم مشمول این آیه نشوم

بَاتَ رَسُولُ اللَّهِ ص عِنْدَ بَعْضِ نِسَائِهِ فِی‌ لَیْلَهٍ انْکَسَفَ‌ فِیهَا الْقَمَرُ فَلَمْ یَکُنْ فِی تِلْکَ اللَّیْلَهِ مَا یَکُونُ مِنْهُ فِی غَیْرِهَا حَتَّى أَصْبَحَ فَقَالَتْ لَهُ یَا رَسُولَ اللَّهِ أَ لِبُغْضٍ هَذَا مِنْکَ فِی هَذِهِ اللَّیْلَهِ قَالَ لَا وَ لَکِنْ هَذِهِ الْآیَهُ ظَهَرَتْ فِی هَذِهِ اللَّیْلَهِ فَکَرِهْتُ أَنْ أَتَلَذَّذَ وَ أَلْهُوَ فِیهَا وَ قَدْ عَیَّرَ اللَّهُ أَقْوَاماً فِی کِتَابِهِ فَقَالَ‌ وَ إِنْ یَرَوْا کِسْفاً مِنَ السَّماءِ ساقِطاً یَقُولُوا سَحابٌ مَرْکُومٌ فَذَرْهُمْ حَتَّى یُلاقُوا یَوْمَهُمُ الَّذِی فِیهِ یُصْعَقُونَ‌[1]

یعنی پیامبر در شبی که خسوف ماه صورت گرفت کاری که هر شب انجام می‌داد آن شب انجام نداد به او عرض شد از من ناراحتی؟ فرمود نه بلکه به جهت نشانه ای بود که در این شب ظاهر شد من هم کراهت داشتم که لذت ببرم یا لغو کنم در حالی که خداوند اقوامی را در قرآن سرزنش کرد ‌ وَ إِنْ یَرَوْا کِسْفاً مِنَ السَّماءِ ساقِطاً یَقُولُوا سَحابٌ مَرْکُومٌ فَذَرْهُمْ حَتَّى یُلاقُوا یَوْمَهُمُ الَّذِی فِیهِ یُصْعَقُونَ

برای ماه هم کلمه کسوف وارد شده است. معلوم می‌شود که به ماه گرفتگی کسوف هم گفته می‌شود.

صرفا مسئله اعتبار و احترام برای نشانه‌ی ظاهر شده نیست بلکه به جهت مشکلات ژنتیکی است که در فرزند به وجود می‌آید.  7 زمانی که نباید آمیزش کرد!

روایاتی هست که به ضرر همبستری در این مورد اشاره می‌کند.

اگر در روایات مسئله عبادت و امثال این ها مطرح باشد معنای آن نیست که ضرر نداشته باشد بلکه ممکن است مسئله تقدیس و تعظیم باشد و مسئله ضرر هم وجود داشته باشد. مثلا اگر نماز واجب شده است معنای آن نیست که فقط ثواب دارد بلکه در کنار آن حکمت هایی و منافعی وجود دارد که به انسان بر می‌گردد.

چرا باید به روایات و آداب زناشویی اسلامی عمل نمائیم؟

خداوند چیزی را واجب نمی‌کند مگر اینکه منفعت داشته باشد و چیزی را حرام نمی‌کند مگر اینکه ضرر داشته باشد.

در روایت دیگر آمده است: 7 زمانی که نباید آمیزش کرد!

وَ ایْمُ‌ اللَّهِ‌ لَا یُجَامِعُ‌ أَحَدٌ فِی هَذِهِ الْأَوْقَاتِ الَّتِی نَهَى رَسُولُ اللَّهِ ص عَنْهَا وَ قَدِ انْتَهَى إِلَیْهِ الْخَبَرُ فَیُرْزَقَ وَلَداً فَیَرَى فِی وَلَدِهِ ذَلِکَ مَا یُحِب‌[2]

یعنی قسم به خداوند کسی در زمان هایی که پیامبر نهی فرمود همبستری نمی‌کند در حالی که خبر نهی به او رسیده است مگر اینکه اگر فرزندی روزی او بشود در او چیزی خواهد دید که دوست نمی‌دارد.

یعنی فرزند او از جهت جسمی و یا از جهت اخلاقی کامل نیست. بنابراین صرفا صحبت از احترام نیست بلکه صحبت از آثار سوء ژنتیکی و معلولیت در فرزند است.

اگر کسی اعتراض کند که اروپایی ها یا اقوام دیگر این مسائل را رعایت نمی‌کنند و این معلولیت در بین آن ها کمتر دیده می‌شود به جهت این است که به آن ها خبر نهی از همبستر شدن در این اوقات نرسیده است.

اعتقاد ما این است که واجبات و محرمات حرکات بدنی دارد علاوه بر چیزهای دیگری که دارد. و این حرکات منفعت و مصلحت دارد. و اگر افعال حرام باشد ضرر دارد. مانند اینکه پیامبر در روایت قبلی گفت نمی‌خواهم لذت ببرم و کار لغو انجام دهم.

اعتقاد ما این است این افعال ضرر هم دارد به همین جهت پیامبر حاضر به انجام آن نشده است. چنانکه در روایت بعدی مفسده بدنی آن ها را ذکر کرده است.

در روایت دیگر آمده است: 7 زمانی که نباید آمیزش کرد!

وَ ایْمُ اللَّهِ لَا یُجَامِعُ‌ فِی‌ هَذِهِ‌ السَّاعَاتِ‌ الَّتِی وَصَفْتُ فَیُرْزَقَ مِنْ جِمَاعِهِ وَلَداً وَ قَدْ سَمِعَ بِهَذَا الْحَدِیثِ فَیَرَى مَا یُحِب‌[3]

یعنی و قسم به خدا همبستری نمی‌کند در این ساعاتی که گفتم مگر اینکه از آن همبستری ولدی روزی او می‌شود در حالی که این روایت را شنیده باشد چیزی که دوست دارد را نخواهد دید.

انسان دوست دارد که فرزند خوش سیما و خوش اخلاق باشد ولی در فرزند خود نخواهد دید.

4. همبستری در دو روز آخر ماه، موجب سقط جنین می شود

دو روز آخر ماه نباید همبستری کرد. این کار سبب سقط فرزند می‌شود. در روایت آمده است:

مَنْ أَتَى أَهْلَهُ فِی‌ مُحَاقِ‌ الشَّهْرِ فَلْیُسَلِّمْ لِسِقْطِ الْوَلَد[4]

یعنی کسی که با خانم خود در زمانی که ماه در آسمان نباشد (آخر ماه) برای سقط فرزند آماده باشد.

افرادی می‌آیند و از سقط فرزند شکایت می‌کنند و آزمایش داده اند و هیچ مشکلی ندارند. این روایت علت آن را بیان می‌کند. آن ها در محاق شهر همبستر شده اند. 7 زمانی که نباید آمیزش کرد!

همبستر شدن در این زمان باعث سقط می‌شود هر چند در همان شب منعقد نشده باشد زیرا قید نکرده است که فرزند در این زمان منعقد بشود. بنابراین کسی که از انعقاد نطفه جلوگیری کند نیز از این اثر سوء در امان نیست.

سقط های بعدی نیز به سبب سقط اول است. علت این سقط ها همبستر شدن در نبود ماه است. بنابراین بودن ماه در آسمان برای سقط نشدن بچه لازم است.

در روایت دیگر آمده است:

یَا عَلِیُّ لَا تُجَامِعْ أَهْلَکَ فِی‌ آخِرِ دَرَجَهٍ مِنْهُ‌ إِذَا بَقِیَ یَوْمَانِ فَإِنَّهُ إِنْ قُضِیَ بَیْنَکُمَا وَلَدٌ یَکُونُ عَشَّاراً أَوْ عَوْناً لِلظَّالِمِینَ وَ یَکُونُ هَلَاکُ فِئَامٍ مِنَ النَّاسِ عَلَى یَدَیْه‌[5]

یعنی ای علی با اهل خود در درجه آخر ماه، دو روز آخر ماه همبستر نشو زیرا اگر فرزندی منعقد بشود مالیات گیر یا کمک ظالمین است و عده زیادی از مردم به دستان او هلاک می‌شوند.

ظاهرا «فئام» به پنجاه هزار نفر گفته می‌شود. 7 زمانی که نباید آمیزش کرد!

در روایت دیگر آمده است:

یَکُونُ‌ مُعْدِما[6]

یعنی فقیر می‌شود و دستش خالی خواهد ماند

بنابراین این همبستر شدن در آخر ماه اثرات سوء مادی خواهد داشت. همبستر شدن شغل انسان و رفتار و وضعیت مالی انسان را تعیین می‌کند. این ها چیزی نیست که بشر به آن ها دست پیدا کند هر چند با گذشت زمان های طولانی تحقیق کنند. ما این مطالب را ساده و بی اهمیت می‌پنداریم. مادیات و معنویات با هم ارتباط دارد.

5. شب اول و شب نیمه و شب آخر ماه

شاید در این مورد روایات متواتر باشد. از روایات استفاده می‌شود که این کار مضرات زیادی دارد. بچه مبتلا به دیوانگی یا سی پی یا اوتیسم یا فلج مغزی و صرع و تشنج و پیسی و سفط می‌شود. اگر کسی این اوقات را رعایت نکند، هشت بیماری عمده و لاعلاج را به دنبال دارد. اگر الان می‌بینیم بچه ها زیاد به این مسائل مبتلا می‌شوند چون مردم این مسائل را زیاد رعایت نمی‌کنند. در گذشته این مسائل را بیشتر مراعات می‌کردند.

این مسائل پیش پا افتاده اگر تبلیغ بشود مردم از خیلی از این مشکلات در امان می‌مانند.

شاید شرط اول و آخر ماه احراز ماه باشد که نیازمند دو نفر عادل دارد. 7 زمانی که نباید آمیزش کرد!

شب اول و شب پانزدهم و دو شب آخر ماه یعنی شب 29 و شب 30 ماه نباید نزدیکی صورت بپذیرد.

در روایت آمده است:

یَا عَلِیُّ لَا تُجَامِعْ أَهْلَکَ فِی أَوَّلِ‌ لَیْلَهٍ مِنَ‌ الْهِلَالِ‌ وَ لَا فِی لَیْلَهِ النِّصْفِ وَ لَا فِی آخِرِ لَیْلَهٍ فَإِنَّهُ یُتَخَوَّفُ عَلَى وَلَدِ مَنْ یَفْعَلُ ذَلِکَ الْخَبَلُ‌ فَقَالَ عَلِیٌّ ع وَ لِمَ ذَاکَ یَا رَسُولَ اللَّهِ فَقَالَ إِنَّ الْجِنَّ یُکْثِرُونَ غِشْیَانَ نِسَائِهِمْ فِی أَوَّلِ‌ لَیْلَهٍ مِنَ‌ الْهِلَالِ‌ وَ لَیْلَهِ النِّصْفِ وَ فِی آخِرِ لَیْلَهٍ أَ مَا رَأَیْتَ الْمَجْنُونَ یُصْرَعُ فِی أَوَّلِ الشَّهْرِ وَ فِی آخِرِهِ وَ فِی وَسَطِه‌[7]

ای علی با اهل خود در اول ماه و در وسط ماه و در آخر ماه مجامعت نکن زیرا ترس از دیوانگی است. حضرت علی عرض کرد چرا؟ پیامبر فرمود جن در این شب ها با خانم های خود همبستر می‌شوند. آیا مجنون که در این سه شب مبتلا به صرع می‌شود. 7 زمانی که نباید آمیزش کرد!

ترس است یعنی زمینه بیماری را فراهم می‌کند و قطعی نیست.

خبل به معنای سی پی و اوتیسم و فلج مغزی است. کسی که حالت عادی و حرکات عادی ندارد. افرادی که سی پی دارند نمی‌توانند صحیح راه بروند و مشکل حرکتی دارند.

از این روایت استفاده می‌شود که جن سبب صرع و اوتیسم و سی پی و فلج مغزی می‌شود در حالی که خیلی معتقد هستند جن نمی‌تواند آسیب برساند.

اثر وضعی مشروط به علم نیست بلکه اثر تکلیفی مشروط به علم است. مانند کسی که خمر می‌خورد و اطلاعی ندارد. خمر اثر خود را می‌گذارد.

در روایت دیگر آمده است: 7 زمانی که نباید آمیزش کرد!

یَا عَلِیُّ لَا تُجَامِعِ امْرَأَتَکَ فِی‌ أَوَّلِ‌ الشَّهْرِ وَ وَسَطِهِ‌ وَ آخِرِهِ‌ فَإِنَّ الْجُنُونَ وَ الْجُذَامَ وَ الْخَبَلَ لَیُسْرِعُ إِلَیْهَا وَ إِلَى وَلَدِهَا[8]

ای علی با زن خود در اول و وسط و آخر ماه نزدیکی نکن زیرا جنون و جذام و خبل به مادر و فرزند سرعت می‌گیرد.

در روایت دیگر آمده است:

فَإِنَّ الْجُنُونَ وَ الْجُذَامَ وَ الْبَرَصَ یُسْرِعُ‌ إِلَیْهَا وَ إِلَى‌ وَلَدِهَا[9]

یعنی جنون و جذام و پیسی به سمت مادر و فرزند سرعت می‌گیرد.

بنابراین عدم انعقاد نطفه در این زمان ها جلوگیری از مشکلات نمی‌کند.

در گشته اهل علم این مسائل را به مردم می‌گفتند. زیرا منبعی غیر از منابر نبود و تاریخ هم قمری بوده است. ولی امروزه اینگونه نیست. 7 زمانی که نباید آمیزش کرد!

مسئله ضرر رسیدن به مادر فقط در این دو روایتی آمده است که خواندیم. بنابراین احتیاط اقتضاء می‌کند که به جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به مادر، در این سه شب همبستری صورت نگیرد.

فقط در اول ماه، یک شب استثناء شده است و آن شب اول ماه مبارک رمضان است:

﴿أُحِلَّ لَکُمْ لَیْلَهَ الصِّیامِ الرَّفَثُ إِلى‌ نِسائِکُم‌﴾[10]

یعنی آمیزش جنسى با همسرانتان، در شبِ روزهایى که روزه مى‌گیرید، حلال است‌.

خداوند کلمه «حلال» آورده است. این کلمه مهم است زیرا همبستر شدن در اول ماه های دیگر هم حلال است بنابراین کلمه حلال به معنای ضرر نداشتن است. حلیت در این آیه، حلیت پزشکی است.

بنابراین می‌توانیم یک ایده ای از این آیه بگیریم. کلمه حلال می‌تواند در مورد بهداشت و مسائل پزشکی وارد بشود و ما باید مسائل پزشکی و فقهی را در آیات و روایات تفکیک بدهیم.

مراد از آیه شب اول ماه است. به جهت روایتی که درباره این آیه نازل شده است و این آیه را به شب اول ماه تفسیر کرده است. 7 زمانی که نباید آمیزش کرد!

حلیت در اصل اعم از مباح و واجب و مستحب و مکروه است و در مقابل حرام قرار دارد.

اعتقاد بنده این است که کلمه «مکروه» در روایات از منظر طبی است و به معنای ضرر داشتن است.

6. زمانی که خورشید زرد می شود

در روایت آمده است:

إِنِّی أَکْرَهُ الْجَنَابَهَ حِینَ‌ تَصْفَرُّ الشَّمْسُ‌ وَ حِینَ تَطْلُعُ وَ هِیَ صَفْرَاء[11]

یعنی از جنب شدن زمانی که خورشید زرد می‌شود و هنگامی که طلوع می‌کند در حالیکه زرد است کراهت دارم.

آفتاب در ابتدای طلوع قرمز است و بعد زرد می‌شود و بعد سفید می‌شود. و موقع غروب قرمز است و قبل از آن زرد است. شاید از سرخی تعبیر به زرد شده باشد. چون در روایت فرموده است هنگامی که طلوع می‌کند و زرد است ولی خورشید زمان طلوع قرمز است.

بنابراین مراد همان سرخی هنگام طلوع آفتاب است. احتمال هم دارد مراد بعد از زمان طلوع است که آفتاب زرد است تا زمانی که سفید بشود. 7 زمانی که نباید آمیزش کرد!

مراد از «حین تصفر» زمان غروب آفتاب است زیرا در آن هنگام آفتاب سفید بوده است و در زمان غروب زرد می‌شود.

7. ماه آب

در روایت آمده است:

یجتنب‌ فیه‌ الجماع‌ و المسهل[12]

یعنی در ماه آب از جماع و خوردن مسهل پرهیز کن 7 زمانی که نباید آمیزش کرد!

البته زمان های دیگری هم هست که نزدیکی در آن ها منع شده است. و خوب است این زمان ها و ساعت ها نوشته شود و بین خانواده ها توزیع شود تا خیلی از این معلولیت ها جلوگیری بشود.

ماه آب(ایلول) ماه هشتم میلادی است. حزاران ماه ششم و تموز (ژوئن) ماه هفتم است. که اواخر تابستان می‌شود که شاید ماه شهریور باشد.

منابع:

 1. المحاسن، برقی، ج2، ص311.
 2. المحاسن، برقی، ج2، ص311.
 3. تهذیب الاحکام، شیخ طوسی، ج7، ص411.
 4. الکافی، کلینی، ط اسلامیه، ج5، ص499.
 5. من لایحضر، شیخ صدوق، ج3، ص553.
 6. الاختصاص، شیخ مفید، ص134.
 7. الکافی، کلینی، ط اسلامیه، ج5، ص499.
 8. من لایحضر، شیخ صدوق، ج3، ص552.
 9. الاختصاص، شیخ صدوق، ص132.
 10. سوره بقره، آیه187.
 11. من لایحضر، شیخ صدوق، ج1، ص84.
 12. رساله ذهبیه، امام رضا ع، ص19.

سلامت نویس وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *